Vaddisznóhúsos pirog és "Test the BEST"
Egy komplex bejegyzéssel érkeztem ma hozzátok. Még a nyáron jelentkeztem az RWS lőszergyártó cég Speed Tip Pro lőszerének tesztelésére. Az esélytelenek nyugalmával indultam, de nagy örömömre értesítést kaptam ősszel, hogy 15 magyar vadásszal együtt én is bekerültem a magyarországi kiválasztottak közé, ami igazán nagy megtiszteltetés. A vállalásom az volt, hogy letesztelem egy vadászat során a lőszert, elmondom a tapasztalataimat és végül készítek egy finom vadételt a terítékre hozott vadból. Nem lesznek véres jelenetek, mert erre figyelek minden egyes alkalommal itt a blogon. Finom falatokból és tapasztalatokból viszont annál több lesz!
MI AZ A PIROG?
A pirog egy orosz étel, amely kelt tésztából készül és sós (hús, káposzta, gomba...) vagy édes töltelékkel (alma, dió...) töltik. Országonként változhat az étel elnevezése és elkészítése. Valahol hosszúkás, valahol kerek, valahol pedig olajban sütik vagy éppen egyszerűen sütőben tojással lekenve. Egyes források szerint a pirog szó eredete a szláv óegyházi tönkölybúza szóból gyökerezik. Lengyelországban már a XIII. században sütöttek pirogot, de írásos recept csupán a XVII. századból maradt fenn. Ha igazán autentikus finomságot ennétek és nem szeretnétek magatok nekilátni, akkor látogassatok el a szolnoki Balalajka Orosz Bisztróba! De Budapesten már street foodként is vásárolhattok belőle két helyen is.
Hozzávalók a tésztához kb. 12 darabhoz:
500 g liszt
25 g friss élesztő
1,5 dl víz
0,75 dl étolaj
1/2 ek. só
1 ek. cukor
Hozzávalók a töltelékhez:
250 g vaddisznócomb vagy tarja darálva
100 g lilahagyma
100 g csiperke gomba
1/2 tk. só (ízlés szerint kevesebb)
1/2 tk. őrölt fekete bors
1/2 kk. őrölt borókabogyó
2 ek. olívaolaj
➽ A tészta elkészítésével kezdünk. 1,5 dl langyos vízbe morzsoljuk az élesztőt és egy csipet cukorral együtt meleg helyen felfuttatjuk.
➽ Majd egy dagasztótálba öntjük a lisztet, a sót , a maradék cukrot. Végül hozzáadjuk az étolajat és a felfuttatott élesztőt. Akár kézzel, akár géppel alaposan kidolgozzuk, majd letakarva duplájára kelesztjük. Ha túl lágy a tészta, akkor adjunk hozzá még egy kis lisztet, ha pedig túl kemény, akkor még egy kis langyos vízzel lazíthatunk rajta. Minden a liszt minőségétől függ.
➽ Amíg kel a tészta, addig elkészítjük a tölteléket. A lilahagymát felkockázzuk, a gombát szintén kockára vágjuk.
➽ Egy evőkanál olívaolajon megpirítjuk a hagymát és a gombát, majd félretesszük.
➽ Egy másik serpenyőben 1 evőkanál olívaolajon a darált vadhúst pirítani kezdjük. Fűszerezzük sóval, őrölt fekete borssal és egy fél kávéskanál őrölt borókabogyóval. Megpirítjuk a húst, ne maradjon nyers sehol és hozzákeverjük az előbb elkészített hagyma - gomba keveréket.
➽ A megkelt tésztából gombócokat formázunk. Ha valaki nagyon precíz, akkor mérjen egyenlő adagú tésztamennyiségeket.
➽ A gombócokat ellapítjuk és a közepükbe kb. egy evőkanál tölteléket rakunk.
➽ A tészta két oldalát ujjainkkal összenyomkodjuk a töltelék tetején. Mindenhol záródjon. Valaki egyszerűen csak az egyik oldalát ráhajtja a másikra és ott nyomkodja össze. Én az elsőt alkalmazom.
➽ Két opció létezik a sütésre. Vagy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a pirogokat, megkenjük tojással és kb. 200 °C-os sütőben 15 perc alatt megsütjük (a sütési idő függ a tészta vastagságától is, 10 perc után már figyelgetni kell) vagy egyszerűen olajban kisütjük. Én most a második opciót választottam. Tartalmas, laktató ételt kapunk sütés után. Melegen fogyasztjuk.