Libamáj "befőtt" - Márton napi luxus
Tudtátok, hogy a libamáj fogyasztása egészen az ókori Egyiptomig nyúlik vissza? Időszámításunk előtt 2500 körül, már felfedezték, hogy ha sok táplálékot kap az állat, akkor a mája megnő.
Franciaország a libamájtermelés világszerte ismert központja. A francia foie gras vagyis a hízott libamáj kiemelt helyet foglal el a francia gasztronómiában. Bizonyos régiókban még külön ünnepeket is rendeznek ezen étel tiszteletére.
Évekkel ezelőtt volt szerencsém igazi magyar libamájhoz. Ekkor megtudtam, hogy a hazai libamáj kiemelkedő minőségű és világ egyik legnagyobb exportőre Magyarország ezen a területen. Tőlünk leginkább Franciaországba szállítanak belőle. A boltok polcain sajnos igen borsos áron juthat hozzá a földi halandó, átlagosan 14 000 - 15 000 Ft/ kg.
Beszéljünk egy kicsit a jótékony hatásokról is. A libamáj rendívül gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Különösen kiemelkedő az A vitamin tartalma, amely fontos a látás és az immunrendszer számára. A magas zsírtartalma miatt ilyen krémes, lágy az állaga.
A libamáj készítése különleges figyelmet igényel, de nem ördögtől való! Most megosztom Veletek az én változatomat.
Hozzávalók 1 közepes befőttes üveghez:
500 g libamáj
500 g libazsír
1 fej fokhagyma
1 liter tej
só
őrölt színes bors
- Első lépésben a libamájat egy napra, de legalább egy éjszakára egy liter tejben leáztatunk (el kell lepnie teljesen a tejnek a májat) és egy fejnyi megpucolt fokhagymát a tejhez adunk. Hűtőben tároljuk a felhasználásig.
- Másnap egy papírtörlőre kivesszük lecsepegni a libamájat és leitatjuk róla a tejet.
- Ezután vékonyan őrölt színes borsot és sót szórunk a májra.
- Ujjnyi szeleteket vágunk a májból.
- Egy közepes méretű lábasban felolvasztjuk a libazsírt, ne legyen túl forró, mert könnyen megéghet a libamáj. Ha szükséges, akkor még több zsírt adhatunk hozzá, hogy bő zsírban, nagyon lassan süthessük a szeleteket.
- Belerakjuk a libamájakat és a fokhagymákat is hozzáadjuk.
- Kb. 15-20 percig sütjük a szeleteket, ameddig aranybarnák nem lesznek. Természetesen a máj vastagságától is függ.
- Végül óvatosan kiszedjük a májat a zsírból és egy magas falú tálba vagy éppen egy befőttes üvegbe töltjük és ráöntjük a leszűrt libazsírt. Hagyjuk teljesen kihűlni és végül hűtőben tároljuk fogyasztásig.
- Tálalása egészen változatos lehet. Fogyaszthatjuk puha kenyérrel, zöldségekkel, bagettel reggelire. Előételként szervírozhatjuk pirított brióssal, hagymalekvárral. Tökéletesen passzol hozzá egy pohárka tokaji aszú vagy a francia Sauternes.
- TIPP: Karácsonyi időszakban akár gasztroajándékként is megállja a helyét egy mutatós üvegbe töltve, masnival átkötve egy üveg finom bor társaságában.