Kossuth kifli - Az igazi mandulás




 Ma egy roppan egyszerű és finom süteményt készítek március 15. tiszteletére.Több változatát ismerhetitek a Kossuth kiflinek. Valaki dióval készíti, valaki pedig mandulával. Pozsony híres vendéglőse Palugyay Jakab 1848-ban nevezte el ezt a süteményt Kossuth kiflinek. 
Ez a recept az idén 150 éves Auguszt cukrászdából származik. 

KOSSUTH KIFLI RÖVID TÖRTÉNETE

"Pozsonyban Ebben ülésezett a 19. században az országgyűlés, amelyen Kossuth Lajos két főrendű özvegy – született Révay Anna bárónő és Pongrácz Bóra grófnő – képviseletében vett részt. Neve akkor lett országosan ismert, amikor az 1832–1836. évi ülésszak idején elindította az Országgyűlési Tudósításokat és a levél formában terjesztett kéziratos lapban a reformellenzéket népszerűsítette.
Az ifjú ügyvéd Pozsonyban rendszerint Palugyay Jakab Vasforrás nevű vendéglőjében, az országgyűlési képviselők kedvenc helyén étkezett. A híres vendéglős és borkereskedő konyhájának étlapján mindig szerepeltek a táj jellegzetes ételei, így a diós és mákos pozsonyi kifli is. A fáma szerint ennek mandulás változatát szerette legjobban Kossuth, ezért viseli a nevét a Palugyay által kitalált kifli formájú mandulás sütemény is.
Kossuth és a pozsonyi Gundelként elhíresült vendéglős életének van egy másik közös helyszíne is: 1848 elején Palugyay vette át a Zöldfa fogadót (ma Hotel Carlton), amelynek a politikus is törzsvendége volt, és erkélyéről mutatta be az első magyar független kormány miniszterelnökét, Batthyány Lajost. (Az erkélyt a két világháború között a mai Magyarország területére szállították, 1996 óta a ceglédi református nagytemplom kertjében látható.)
Az otthon köznemesi konyhához szokott Kossuth egyébként nem volt válogatós. Országjárásai során mindenütt jó szívvel fogadta, amivel kínálták, a szakácsok és vendéglősök pedig tiszteletük jeléül róla nevezték el, ami különösen ízlett neki. Vélhetően így kapta a nevét a Kossuth-rostélyos és a Kossuth-kenyér is. Utóbbi a kor jellegzetes édessége volt, a mandulával és csokoládédarabkákkal ízesített szárazabb teasüteményt a Pilvaxban is kínálták.
A Kossuth-kiflinek napjainkban többféle változatát készítik, de az alapja mindnek vajas piskótatészta, és az „igazit” mandulával szórják meg." A történet forrása itt érhető el.


Hozzávalók egy 25x20 cm-es tepsihez (5 cm magas)
Elkészítési idő: 60 perc

4 db tojás
12 dkg kristálycukor
13 dkg liszt
1 dkg sütőpor
1 db citrom héja
5 dkg vaj
5 dkg szeletelt mandula

➽ A vajat megolvasztjuk. A tojásokat kettéválasztjuk két külön edénybe fehérjére és sárgájára.

➽ A tojásfehérjéket felverjük robotgéppel. A cukor felét apránként hozzáadagoljuk keverés közben.

➽ A tojássárgájákat a cukor másik felével, az olvasztott vajjal, a citrom reszelt héjával, a sütőporral és a liszttel csomómentesre keverjük.

➽ Végül óvatosan összeforgatjuk a felvert tojásfehérjét a tojássárgájás keverékkel.

➽ Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a tésztát és végül 5 dkg szeletelt mandulával megszórjuk a sütemény tetejét.

➽ Előmelegített sütőben 180 °C-on (gázsütőben kb. 3-as v. típustól függően 4-es fokozaton) 40 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy elkészül-e a sütemény. 

➽ Ha elkészült a sütemény, hagyjuk egy kicsit hűlni. A sütőpapírt levesszük a tésztáról és egy kör alakú kiszúróval félhold alakú kifliket vágunk. A kiszúró átmérőjétől és a kiflik vastagságától függően kb. 20-25 db édesség jön ki ebből az adagból. Frissen fogyasszuk. 
Kellemes sütögetést kívánok Nektek!

Népszerű bejegyzések