A francia gasztronómia
Egy ideje szeretnék megismerkedni a gasztronómia csúcsával, a világörökség részévé választott francia konyhával. Ez minden kulináris élvezet alfája és omegája. Radikális változás a magyar konyhához képest, számtalan frenetikus ízélménnyel, minőségi alapanyaggal. NEM a fine dining vonalat szerettem volna megismerni - ezt inkább későbbre hagyom - hanem az átlag ember konyhájától kezdve egészen a profi főzőiskola kapujáig jártam be az elmúlt 1 hét alatt az utat.
Gasztrotúrát terveztünk, természetesen számtalan nevezetesség meglátogatásával együtt. Így sikerült jó néhány különlegességet, apró rejtett üzletet felfedezni. Mivel Julia Child konyhájának elkötelezett híve vagyok, így egyértelmű volt, hogy egy Julia Child túrát is végigjárunk. De élménybeszámolóval egy kicsit később örvendeztetlek meg benneteket.
- FRANCIA ÉTELEK ÉS ÉTKEZÉSEK
Reggeli általában tejeskávéból és croissantból áll, melyre vaj, dzsem vagy méz kerül.
Az ebéd előételből, hús és köret kettőséből és végül desszertből tevődik össze. De a rohanó fiatalok csak egy szendvicset vagy éppen salátát esznek.
A vacsora a legjelentősebb étkezés, mely során könnyű fogásokat szolgálnak fel. Inkább kóstolgatós, mindenből egy kicsit jellegű az étkezés.
A vacsorát egy kis sajttal és gyümölccsel zárják le. A borok fontos részeik az étkezéseknek. Mindig tökéletes hőfokon az ízben legjobban passzolót választják.
Fűszerek közül a leggyakrabban kakukkfüvet, tárkonyt, petrezselymet, bazsalikomot és babérlevelet használnak.
Alapelv szinte minden esetben, hogy jó minőségű vajat és tejszínt adnak az ételekhez.
Húsok terén népszerűek a szárnyasok, marhahús, halak és tenger gyümölcsei. Nem sütik túl az ételeket. Hagyják érvényesülni az igazi ízeket.
Most ismerjük meg a FRANCIA GASZTRONÓMIA TÖRTÉNETÉT:
"A konyha Franciaország számára nem egyszerűen egy történelmi hagyománnyal rendelkező terület, hanem az ország termékeinek, kézművestudásának és kulturális hatásának is egyik legtökéletesebb kifejeződése" - így üdvözölte Francois Fillon kormányfő az UNESCO döntését 2010-ben, amikor a francia gasztronómiát a szellemi világörökség részévé választották.
- ÓKOR
- KÖZÉPKOR
- 16. SZÁZAD - MEDICI KATALIN KORA
- 17 - 18. SZÁZAD - XIV. LAJOS NAPKIRÁLY URALKODÁSA
François Pierre de la Varenne, Dijonban született séf tette le a francia gasztronómia egyik alappillérét. Megjelentette 1652-ben
XIV. Lajos asztala Versaillesben |
A nők már részesei lehettek a nagy vacsoráknak, a kulturált étkezéseknek. Ebben az időben teljesedett ki igazán a cukrász szakma és a kifinomultabb fűszerek használata.Például a kakukkfű vagy a zsálya. Fényűző lakomákon vehettek részt a nemesek XIV. Lajos idejében. Ekkor már igényes ezüst evőeszközöket, porcelán tányérokat és edényeket használtak. Túlnyomórészt a pazarlás volt a jellemző. Ebben az időben vált gyakorlattá az ételek meghatározó sorrendben való felszolgálása. Spárga, brokkoli, karfiol is ekkor vált ismertté a konyhában. Lassabb főzési és sütési metódusok váltották fel a korábbiakat.
Párizs elválaszthatatlan jelképei a kávézók. XIV. Lajos 1644-ben kóstolta az első kávéját és már 1672-ben a saint german-i piacon bárki ihatta. Procope kávézót - egyik leghíresebb - 1686-ban nyitották meg a nagyközönség számára. A sikert látva gomba módra kezdtek szaporodni ezek a helyek. A piacok is igen nagy népszerűségnek örvendtek. A legrégebbi, még ma is működő piacot Marché des Enfants Rouges-t 1628-ban alapították. Akkoriban a termékpaletta még nem volt olyan színes, de itt beszerezhette bárki a főzéshez szükséges alapvető alapanyagokat.
- 18 -19. SZÁZAD - FRANCIA FORRADALOM UTÁN
Marie-Antoine Careme a kor egyik legjelentősebb cukrásza és séfje. Építészeti elemeket kombinált a kulináris műremekekbe és az ízek tökéletes párosítására is nagy figyelmet fordított.
L’Art de la cuisine au dix-neuvieme siecle (A 19. század konyhaművészete; 1833) és Le Pătissier royalparisien (A párizsi királyi sütőmester; 1815). Menütervek, gasztrotörténelem és sok száz recept van ezekben a könyvekben. Érdekesség: a szakácssapka kitalálása Careme nevéhez fűződik.
1850-ben Urbain Dubois – Caréme tanítványa – és Emile Bernárd megírták a La Cuisine classiqe könyvet. Klasszikus konyha alapkövetelményeit foglalták össze. Vajjal való főzés, szárnyas és halételek mesterei.
1895-ben a szakácsokat képző Le Cordon Bleu iskola megnyitotta kapuit.
- 20.SZÁZAD ÉS NAPJAINK
A világhírű Larusse Gastronimiq lexikont Prosper Montagné festőből lett szakács írta 1938-ban. Tökéletes összefoglalása a francia konyhaművészet technikáinak.
Meg kell említeni Auguste Escoffier nevét is. Felfrissítette a francia főzési eljárásokat, a ételek dekorálását leegyszerűsítette, a konyhai folyamatokat részegységekre/csoportokra osztotta a hatékonyság jegyében. A magas színvonalú konyhaművészet (Haute cuisine) képviselője volt. Rendet tett a zűrzavaros gasztronómiai világban. Az étlapon is meghatározott sorrendben tüntette fel az ételeket és azokat ennek alapján szolgálta fel. Előétel, főétel, desszert csoportokat különböztetett meg. Escoffier és César Ritz 1898-ban nyitotta meg a Ritz Hotelt Párizsban.
"1904-ben és 1912-ben Escoffiert felkérte egy gőzhajótársaság a Hamburg és Amerika közti vonalak gőzhajóinak konyhájának megtervezéséhez és működtetéséhez. A második úton maga II. Vilmos gratulált neki, ezekkel a szavakkal: „Én vagyok Németország császára, azonban te a séfek császára vagy.”
Nouvelle Cuisine, vagyis az új konyha megalapítása 1950-es évekre tehető. Escoffier szigorú szabályrendszerét félretették és könnyedebb, imporvizatívabb irányvonalat állítottak fel.
Az ételek adagjai csökkentek, de a tálalást művészi szintre emelték.
Henri Gault és Christian Millau gasztronómiai szerzőpáros megalkotta a Gault Millau kalauzt. Ezzel az évente megjelenő kiadvánnyal az éttermeket szigorú pontrendszer alapján minősítették.
A modern francia konyha Paul Bocuse szakácsikon nevével napjainkra összenőtt. Ő a mai nouvelle cuisine igazi úttörője és számtalan szakács mestere, tanítója.
Forrás részben: Wikipedia