Levendulát a konyhába!
Volt szerencsém egy véletlen folytán a tihanyi levendulaszüreten részt venni. Egyszerűen bámulatos az óriási, illatozó levendulamező. Sokan dekorációként, szekrénybe molyok ellen, kozmetikumokba, szappanba, de ne felejtsük el a gasztronómiai értékét sem. Számtalan módon használhatjuk fel és ha egy kis inspirációt szeretnénk gyűjteni, akkor érdemes Tihany utcáin sétálni és az árusok portékáit szemügyre venni.
Emellett fagylalt, sütemény, cukorka is kerülhet belőle, tehát gasztronómiai szempontból is igen sokoldalúan felhasználható.
Annyira szeretem a levendulát, hogy a házunk bejáratánál végigültettük pár éve az ágyást levendulával és nyaranta illatozó levendulaágyás mellett sétálhatnak be a hozzánk betérők.
De mire használhatjátok otthon a levendulát?
- gyúrjátok bele linzertésztába
- készítsetek levendulakrémet vagy például levendulás panna cottát
- eper és citrom a levendula barátja
- levendulafagyi is mennyei ha jól készítik
- levendulaszörp és zselé egyszerűen kivitelezhető
- sőt levendulás sóágyon is sütöttem már citromos csirkét
- nyári gyümölcsökkel vegyítve (például karamellizált barackkal)
- a levendulás almás pite pedig fenomenális
Ez csak néhány opció. Viszont vegyétek figyelembe, hogy a szárított levendula íze sokkal intenzívebb, mint a frissé. Tehát érdemes óvatosan bánni vele.
A fentiek mellett találkoztam már levendulás sajttal és krémsajttal is. Ennél még extrémebb változat a levendulát tartalmazó fűszerkeverék. Ezeket szárnyasokhoz, sőt vadszárnyasokhoz jó szívvel ajánlom! Ez a rövid összefoglaló abban segíthet nektek, hogy ne csak illatozó csokrocskaként tekintsetek a levendulára, hanem így fel tudjátok fedezni a virág gasztronómiai értékét is.
Ha inspirációra van szükségetek, akkor irány Tihany!