Medvehagymás krumplifőzelék fasírttal


A hétvégén egy rövid, kellemes forgatáson vettem részt az M2 - Petőfi TV Én vagyok itt műsora által. 
Régóta szándékosan nem vállaltam forgatást, de most mégis kivételt tettem. 

Egy egyszerű és nagyszerű ételt készítettünk. Ma este 21:30 -kor láthatjátok az M2 Én vagyok itt műsorában. 
Hagyományos fasírt készült a kamerák előtt egy majdnem hagyományos krumplifőzelékkel, amit megbolondítottunk egy kis friss tavaszi medvehagymával. A főzés apropója pedig, hogy Fasírt Kitchen néven egy remek hely nyitotta meg kapuit Budapest belvárosában, ahol a legbombasztikusabb ízekben kóstolhattok fasírtokat. 

A fasírt igazán jól variálható étel. Készülhet marha, sertés vagy éppen szárnyashúsból, de még vadból is. Az utóbbi kettőre még receptet is találtok a blogon. Használhatunk friss vagy szárított fűszereket hozzá ízesíteni, akár sajtot reszelhetünk bele(jajj de szeretem), tölthetjük stefánia vagdaltként hosszú rúdban vagy angol módra készülhet scotch egg. 

Valaki zsemlemorzsát használ hozzá, valaki áztatott zsemlét vagy kenyérbelet. 
Beforgathatjuk a húsgolyókat végül zsemlemorzsába vagy ropogós panko morzsába, de én ezt nem szoktam. 
Ma az igazi klasszikus változatot készítjük el a fasírból!



FASÍRT TÖRTÉNELEM RÖVIDEN
Már az ókorban ismert volt a fűszeres vagdalthúsból készült étel. Marcus Apicius Gavius római mesterszakács és szakácskönyv-író például a kagylófasírt receptjét osztja meg könyvében.
Marcus Gavius Apicius 1. századból fennmaradt szakácskönyve szerint a rómaiak is készítettek húsgombóc tintahalból, polipból, garnéla rákból, velőből, kagylóból és természetesen húsfélékből is, csirkéből, pávából, sertésből és nyúlból is, fasírt féle ételt. Apicius szerint a legfinomabb fasírt pávából készült. Az elkészítés nagyon hasonlított a mi mai magyar fasírtunkra. Az apróra vagdalt fasírtnak való alapanyagokat összegyúrták tojással és vörösborba áztatott kenyérrel.
Az étel magyar elnevezése a német faschieren igéből, illetve a befejezett melléknévi igenevű változatából (faschiert) ered, és az ausztriai német faschiertes Fleisch (vagdalt hús) kifejezés hallatán kerülhetett be a magyar szóhasználatba. Eredeti magyar alakja a fasírozott, ami lerövidült a fasírt alakra. Maga a fasírt kifejezés német-osztrák jövevényszó (Faschiertes), amely fasírtként vagy fasírozottként honosodott meg a magyar konyhai szakszavak között. Átvétele a 19. század első felében történhetett.
A fasírtnak számtalan változata van, mérete a diónyitól, akár a klasszikus, darált húsból készült "egybefasírt", azaz a Stefánia vagdalt méretéig terjed, ami egy egyben sütött hosszúkás fasírt rolád, gyakran "őzgerinc" sütőformában sütve, a szorosan egymás mellé és a fasírtmassza közepébe helyezett főtt tojásokkal.
A vagdalt elnevezést sokan azzal magyarázzák, hogy az ételhez szükséges húst régen nem darálták meg, hanem kisebb darabokra, cafatokra vágták, vagdalták, és így készítették a húsmasszát. Mások véleménye szerint – ellentétben a fasírttal – nem kisebb húspogácsákat készítettek az összegyúrt alapanyagokból, hanem egyben megsütötték, és aztán vékony szeletekre felvágva tálalták. A legkedveltebb hazai változat a főtt tojással töltött vagdalt hús, vagyis a Stefánia vagdalt. A Stefánia-vagdalt a benne lévő főtt tojások miatt különösen húsvétkor kedvelt fasírtféleség. Magyarországon az általában apró, fasírt gombócokat ellapítják, pogácsa alakúra formázzák, tájanként zsemlemorzsában is megforgatják és forró zsírban vagy olajban megsütik. A Stefánia vagdaltat hosszúkás roládba formázzák, majd egyben megsütik a kivajazott tepsiben.
A Stefánia vagdalt eredete:
  • Stefánia belga királyi hercegnő beleszeretett a magyar földbirtokos, főrendiházi tag, osztrák-magyar diplomata Lónyay Elemér grófba az 1880-as években, de apja, a belga király és a bécsi udvar hosszú éveken át ellenezte a rangon aluli házasságot. 1900. február 22-én mégis összeházasodtak. A hercegnő cserében lemondott rangjáról és vagyonáról. Stefánia hercegnő ezután többnyire Lónyay Elemér herceg feleségeként Magyarországon élt. Kedvelte az országot és a magyar konyhát. Számos új ételkompozíciót talált ki, így született a Stefánia vagdalt vagy másként töltött fasírtrolád is. Se szeri, se száma a „Stefánia módon” vagyis főtt tojással töltött készítményeknek. „Stefánia vagdalt”, „Stefánia rizottó”, „Stefánia felfújt”, „Stefánia fészek”. Ezeknek a főételeknek a közös jellemzőjük, hogy főtt tojást tartalmaznak valamilyen formában.

Elkészítési idő: 45 perc:
Hozzávalók 2 személyre: 

FŐZELÉK:
50 dkg burgonya
1/2 tk. só 
1 db babérlevél 
víz
1 kis pohár tejföl (175 g)
1 púpozott evőkanál liszt
1/2 csokor medvehagyma összeaprítva (kb. 3 ek.)
só a végső ízesítéshez
ízlés szerint egy kis ecet

FASÍRT:
50 dkg darált sertéshús
20 dkg szikkadt kenyérbél
2 gerezd fokhagyma
1 db tojás
5 dkg aprított vöröshagyma
1 tk. őrölt fűszerpaprika
1 tk. só
1/2 tk. őrölt fekete bors
olaj vagy zsír a sütéshez
víz a kenyér áztatásához

➽ FŐZELÉK
A főzelék készítésével kezdünk. Meghámozzuk a burgonyákat, felkockázzuk és annyi vízzel öntjük föl, hogy ellepje a feldarabolt krumplikat. 1/2 teáskanál sót adunk a főzővízhez és egy darab babérlevelet teszünk bele.

➽ Villával ellenőrizzük, hogy megpuhult-e krumpli, kivesszük a babérlevelet és a főzővízben a fele főtt burgonyát egy krumplitörővel összenyomkodjuk, a másik felét egészben hagyjuk.

➽ Habarást készítünk. A tejfölt csomómentesre keverjük a liszttel. A medvehagymát felaprítjuk és a habarásba forgatjuk. Mindezt gyors mozdulatokkal a főzelékalaphoz keverjük. Közepes fokozaton kb. 5 perc alatt gyakori kevergetés mellett besűrítjük a főzeléket.
Végül egy kevés sóval és tetszőlegesen ecettel ízesíthetjük a főzelékünket. 

➽FASÍRT
Fasírthoz a legjobb szikkadt kenyeret használni. A száraz külső héjat levágjuk és csak a kenyér belét áztatjuk le. Kb. 5 perc után kinyomkodjuk a leáztatott kenyérbelet és egy nagy tálba tesszük.

➽ A kenyérbélhez hozzáadjuk a darált húst, a megtisztított, felaprított vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, a fűszerpaprikát, az őrölt fekete borsot, sót és az egész tojást. Tippként ajánlom, hogy egy kis aprított medvehagymát keverjetek a fasírtba, ha a kezetek ügyében van. Alaposan összegyúrjuk az egészet.

➽ Enyhén bevizezett kézzel könnyebb fasírtot gombócozni. Én az apró adagok híve vagyok. Jól átsülnek és igazán finomak.

➽ Bő forró olajban vagy zsírban oldalanként kb.2-2 percig sütjük a fasírtokat. Ha van otthon olajsütőtök, akkor még egyszerűbb a dolgotok.  

➽ Papírtörlőre szedjük ki a húsgolyókat, hogy a felesleges olajat felitassuk róla. Egy jó fasírt hidegen és melegen is egyaránt finom (nem hiába hidegtálakon is találkozhatunk vele).

Már csak a tálalás és a fogyasztás marad hátra!




https://www.facebook.com/boldogkukta1/
vagy
https://www.instagram.com/boldog_kukta/

             

  Nyomtasd ki a bejegyzést!


Népszerű bejegyzések