Sertés részei - Avagy mit és hol találunk!
Szerintem jó, ha tudjuk, hogy melyik részét kell kérnünk a hentesnél a malackának, ha éppen egy pörköltet készítenénk vagy éppen egy jó kocsonyához mely részek az ideálisak.
Én abban a szerencsés esetben vagyok, hogy falun nőttem fel és volt rá majd 25 évem, és sokkal több disznó tor, hogy megismerjem melyik rész, milyen hús. De itt Pesten már akadtam olyan hentesre, hogy nem tudta milyen egy sütésre kész csülök és jártam már itt étteremben is, ahol nekem próbálták elmagyarázni, hogy a karaj az nem is az, ami. Tehát ne lepődjetek meg, ha néha majd ti tudjátok jobban, hogy mit is vesztek/esztek ezután a bejegyzés után!
Kezdjük a fülétől és fejezzük be a hátsó résznél:)
FEJ
A füleket, fejet kocsonyába, paprikásba előszeretettel tesszük. A fejet emellett még az abálóban ( forráspont alatti sós vízben) lassan megfőzzük a belsőségekkel együtt pl. a hurkához.
Hasaalja szalonna, melyből általában zsírt és tepertőt készítenek. A tokaszalonna pedig egy vastagabb, húsosabb melyből általában abált szalonnát készítenek.
A képen a hasaalja szalonna látható. Ebből készül a füstölt vagy éppen a fehér sózott szalonna. Mindkét faját használják még ledarálva darált hús kiegészítéseként és a kolbászhús kiegészítéseként, hogy ne legyen száraz a végeredmény.Ha már a zsíros részlegnél tatunk, akkor, a hasfalon található hájról sem szabad megfeledkezni. Ezt először hagyjuk kidermedni, majd lekaparjuk vagy éppen ledaráljuk és kiporciózva lefagyasztjuk. És mit készítünk belőle? A hagyományos, sokoldalúan felhasználható hájas tészta. A linkre kattintva megtaláljátok a pontos receptet és hozzá a fotókkal illusztrált leírást!
TARJA

Kép forrása: www. magyarsertes.hu
HOSSZÚ KARAJ ÉS RÖVID KARAJ

Képek forrása: http://www.magyarsertes.hu
SZŰZPECSENYE
A sertés legnemesebb része. A gerincnél húzódik. Fontos, hogy a hártya réteget sütés előtt vegyük le, akkor nem ugrik össze a hús. Sütésnél figyeljünk oda, mert gyorsan kiszáradhat. Akkor jó az állaga, ha sütés után megnyomjuk és a finom szaft kibuggyan a rostok közül.
LAPOCKA
Sertés első lábának felső része. Bőr és szalonna réteg alatt található. Bontás és csontozás után nagyobb darabokat nyerhetünk ki belőle, de leginkább apró húsnak, darált húsnak, kolbász alapanyagnak használjuk. Ha szeletekben sütjük, akkor római tálban finom zöldségekkel körítve ezt megtehetjük.

KÖRÖM |

A csülök végén található láb végződés. A kocsonya tökéletes alapanyaga, főtten kiránthatjuk, és a legfontosabb, hogy ha pörköltet főzünk a bogrács aljába mindig tegyünk pár félbevágott darabot, mert attól sűrűbb, ízletes szaftot kapunk.
CSÜLÖK![]() |
Kicsit hosszúra sikeredett ez a bejegyzés, de remélem annál hasznosabb. Amennyiben a húsokról, felhasználásukról bővebb információra lenne szükségetek, akkor írj bátran vagy keresd fel www.magyarsertes.hu weblapot, ahol bővebben olvashatsz a képeken látható húsokról. Egy következő részben majd a marha hússal is foglalkozunk egy kicsit, hogy ne vegyenek palira bennünket az üzletekben.