Fahéj = Fűszer és magazin
Ismét eljött a fűszeres kedd! De most egy kicsit rendhagyó módon ismerhettek meg egy újabb fűszert. A múlt héten egy újonnan induló negyed éves magazin megjelenését már nagyon vártam. Bíztam benne, hogy igazi fűszer lesz a gasztromagazinok piacán. És jól éreztem.
Mikor jelenik meg?
Hol is pontosan?
Teljes Interspar hálózatban, Relay és Inmedio újságosoknál, Shell és OMV benzinkutaknál. Ezen felül a
Budaörsi Tescoban és a Tesco Extra üzletekben, illetve a nagyobb Reál boltokban.
Mennyibe kerül a lap?
795 Ft-ot kóstál az ára. Tudom most sokan azt mondjátok, hogy ez sok. De mihez képest. Negyed év munkája pihen egy-egy számban. Lebontva havonta már csak 265 Ft. Így már egyáltalán nem is vészes. Most akár megkérhetitek a Nyuszit is, hogy hozza Nektek ajándékba. Ár-érték arány a helyén van.
Mi az én saját bejáratú véleményem?
Csillagos ötös a fotókért! A külsőséget ennyivel lezárom, inkább a belbecsre koncentrálnék. A receptek nagyon ötletesek és nem beszerezhetetlen, kimondhatatlan nevű anyagokból állnak. Személyes kedvencem a könnyű spárga snack és a borsós-sonkás felfújt. De a sushis cikkel mondhatni nagyon eltalálták az én szívemet. Gombóc Artúr énem pedig odavolt a Keserédes Csokoládébolt receptjeiért.
Aktuális, idény jellegű összeállítás az egyszerű, ötletes és kreatív konyha szerelmeseinek.
Most pedig a fűszert vegyük górcső alá :-)
SZÁRMAZÁSA:
A babérfélék családjába tartozó fahéj Ceylon (mai Srí Lanka) szigetéről származik. Manapság Madagaszkáron, Indiában, a Kis-Antillákon és Közép-Amerikában termesztik leginkább.
LEÍRÁSA:
Ceyloni fahéjfa, cinnet, cimetfa, cinnamomi néven ismert a leginkább. Szárított belső kérgét darabokra vágva vagy őrölve fogyasztjuk. De mi is ez a növény? Trópusi ültetvények kedvelt fája. Vadon élő példányok akár 20 m magasra is megnőhetnek. Az ültetvényeken azért sokkal szabályozottabb keretek között fejlődnek. Egy-két évente a 2 méternél hosszabb ágakat visszavágják. Ezeknek a kérgéből nyerik a fűszert. A fa kérgét két hosszanti vágással lehántják, összekötözik és letakarva egy-két napig fermentálják. Ezután lekaparják a bőrszövetet, a para- és zöld kérgeket, majd a megmaradt belső kérgeket napon szárítják. Ennek hatására a kéregdarabok felpördülnek. Több darabot egymásba tolnak. Így alakítják ki az általunk ismert fahéj rudat. A legjobb minőségű fahéj világos színű, feltekert papír benyomását kelti. Minél vékonyabbak a kéregdarabok, annál finomabb az aromája fűszernek. 275 fajtája ismert a világon a fának, de csak kb. 5 fajtából készítenek fűszert.
ÉRDEKESSÉG:
A fahéjfa eredete az "Ezeregyéjszaka meséinek" mesemondóit is foglalkoztatta. Azt mesélték, hogy a fa egy titokzatos tó mélyén nő. Egy másik anekdotában pedig a madaraktól származtatták, amelyek a fészekbe hordták a fahéjat. Csak azután juthatott hozzá az ember, ha már lelőtte a madarakat a magas fa tetejéről nyíllal.
AROMA:
GYÓGYÁSZAT:
Hippokratész már Kr.e. 500 körül megemlíti. A fahéjolaj erős fertőtlenítő hatású. Serkenti a szívműködést, a keringést és a vérellátást.
BESZERZÉS ÉS TÁROLÁS:
Őrölve por alakban vagy egészben vásárolhatjuk meg. Őrölve jóval olcsóbb és elterjedtebb, tehát a legtöbb boltban kapható. A fahéj egész változata már kicsit nehezebben, nagyobb üzletekben vásárolható meg.
KONYHAI FELHASZNÁLÁS:
Mézes aprósütemények, karácsonyi italok, a forralt bor elengedhetetlen hozzávalója. Emellett a fahéjas palacsintát sem lehet elfelejteni. Sokunk gyermekkori nagy kedvence! Szilvás ételek kitűnő kiegészítő fűszere. Keleti konyha is gyakran alkalmazza a főzésben.
Legyen nagyon szép napotok!
Szöveg forrása: a Kis Fűszerlexikon