Mézes krémes
Jövő hétvégén már Húsvét lesz. Bízom benne, hogy nem szánkóval jön a nyuszi, de még semmi sem elképzelhetetlen :-) Ilyenkor nagy sütés-főzés, eszem-iszom ideje közeleg. A háziasszonyok már jó előre megtervezik az ünnepi menüt és ennek szerves része a desszert. Engem ha meg akar lepni valaki, akkor hatlapos, karamell krémes, mézes krémes hármas valamelyikével bátran megtámadhat.
Most a legutóbbit, vagyis a mézes krémest mutatom be Nektek! Hagyományos, előre elkészíthető, sőt szinte kötelező állni hagyni legalább egy éjszakán át, hogy tökéletesen megpuhuljanak a lapok. De nézzük, hogy hogyan készül ez az édesség.
Hozzávalók egy 30x30 cm-es tepsihez:
50 dkg liszt
10 dkg zsír
1. cs. fahéj
4 ek. méz
4 ek. tej
2 egész tojás
1 kk. szódabikarbóna
A lisztet átszitáljuk egy nagy tálba.
Majd a zsírt, a fahéjat, a mézet és 4 ek. tejet összeforraljuk és még forrón a liszthez adjuk.
Hozzáütünk 2 db tojást és 1 kk. szódabikarbónát is az előbbi összetevőkhöz keverünk.
Ruganyos, sima tésztát gyúrunk a fentiekből, majd négy egyenlő cipóra osztjuk azt.
Egy deszkát meglisztezünk és nagyon vékonyra nyújtjuk a cipócskánkat.
Majd nyújtófára tekerjük a tésztát és egy sima tepsi hátulján előmelegített sütőbben megsütjük. Ezt megismételjük még háromszor! Körülbelül 5 -10 perc percet vesz igénybe közepes fokozaton ez a művelet.
Amikor megvagyunk a lapokkal hozzáláthatunk a krémhez.
8 dl tej + 1 dl tej
1 cs. vaníliás cukor
8 ek. liszt
45 dkg cukor
10 dkg vaj + 5 dkg vaj
10 dkg étcsokoládé
8 dl tejet 1 cs. vaníliás cukorral felteszünk a tűzre felforralni.
Egy másik edényben 8 ek. lisztet elkeverünk 1 dl tejjel, majd mindezt a vaníliás tejhez adjuk és sűrű krémet főzünk.
Közben 45 dkg cukrot megpirítunk és folyamatos kevergetés közben a vaníliás krémez csorgatjuk.
Majd várakozunk egy kicsit, míg meg nem hűl a krém. Amikor ez megtörténik simára keverjük 10 dkg vajjal a teljes krémet.
Ezután már csak a lapok megtöltése van hátra. Ajánlott egy napot így pihentetni a süteményt, hogy mihamarabb megpuhulhassanak a lapok.
Utolsó simításként 10 dkg étcsokoládét 5 dkg vajjal együtt megolvasztunk és leöntjük a sütemény tetejét. Hagyjuk megdermedni és már szeletelhetjük is hagyományos téglalap formára.
Az én Nénikém nagy mestere ennek a süteménynek. Igazán szeretek vele sündörögni a konyhában, amikor egy-egy finomság megszületik. Ilyenkor nagyokat beszélgetünk, csipegtek, olykor egy pohár finom bor is előkerül. Tökéletes és megnyugtató hangulat áraszt el ilyenkor. Az otthon melege ölel át!